118فایل 118فایل

آموزش پرورش ماهی خاویار

5

قیمت محصول

100 تخفیف

324,000 تومان

با خرید این آموزش از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوید:

درصدی از درآمد هر ماه فروشگاه 118فایل به موسسه خیریه محک اهدا میشود. شما هم در این امر خیر سهیم باشید.

مشاوره و گفتگو پیش از خرید

آموزش پرورش ماهی خاویار (صفر تا صد)

امروز با وجود سیر تکاملی علم و صنعت در کنار یک دیگر راه اندازی و ایجاد هر شغلی نسبت به قبل بسیار آسان­تر شده است، به همین دلیل شغل­هایی که در دسته شیلات هستند نیز به مراتبط بازدهی بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده­اند. مشاغلی همچون پرورش ماهی یکی از شغل­های است که امروزه طرفداران خودش را دارد و افراد علاقمند در این حوزه با کسب اطلاعات از دانشکده­های معتبر کشور به صورت رسمی وارد این حرفه می­شوند و کار خود را شروع می­کنند. ماهی خاویار یکی از ماهی­های تیره تاس ماهیان است که تخم گذار بوده و نسبت به دیگر گونه­ها این نوع ماهی در سراسر دنیا ارزش بالاتری دارد. تخمک ماهی خاویار به دلیل وجود ارزش غذایی بالا و طعم خاصی که دارد ارزش بسیار زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده به گونه­ای ­که در برخی از رستوران­ها سرو این نوع غذا هزینه زیادی برای فرد خواهد داشت. غالبا ماهی خاویار در آب­های شور زندگی می­کند و تنها در فصل­ تخم ریزی که در بهار است به سمت آب­های شیرین مهاجرت کرده و پس از مرحله تخم گذاری در آب و گذشت 6 ماه دوباره به  سمت آب­های شور روانه می­ شوند.

ماهیان خاویار از نظر غذایی با ارزش‌ترین ماهی ها محسوب می شود. وجود شرایط محیطی مناسب برای پرورش، باعث شده ایران پس‌ از روسیه دومین کشور تولیدکننده خاویار درجهان به شمار رود. پرورش ماهیان خاویاری و تولید خاویار شرایط، دانش و مهارت خاصی را میطلبد که طبیعتاً شما برای شروع به کار پرورش ماهیان خاویاری باید آن ها را فرا بگیرید.

پرورش ماهی خاویار به دلیل نایاب بودن آن در آب­های شیرین و فروش محصولات آن همچون خاویار( همان تخمک نابارور ازاد شده) می­تواند برای فرد بسیار سود آور باشد به نحوی  که پرورش این گونه ماهیان نیازمند مراقبت بسیار است و اما  در عوض شغلی پول ساز محسوب می­شود. اما برای ورود به این شغل حتما باید تحت آموزش نحوه پرورش ماهی خاویار قرار بگیرید.

آموزش پرورش ماهی‌ خاویار 118فایل در ابتدا به معرفی کسب و کار پرورش ماهی خاویار پرداخته است. سپس شرایط و ملزومات اولیه برای شروع به پرورش ماهی‌ خاویار را بیان کرده است. در ادامه به معرفی ماهیان خاویار، آشنایی با سن بلوغ و فصل تخم‌ریزی ماهیان خاویاری، انواع لقاح و… پرداخته‌ است.

نکات اولیه برای شروع پرورش ماهی، اصول بهداشتی مزارع و بیماری های ماهیان خاویاری، انواع سیستم های پرورشی، روش های صید و جمع آوری مولدین، نحوه ساخت انواع استخر برای پرورش ماهی و… از دیگر موضوعاتی است که در آموزش پرورش ماهی‌ خاویار ارائه شده است.

نمونه ویدئو آموزش پرورش ماهی خاویار 118فایل

تضمین کیفیت آموزش

آموزشگاه کسب و کار 118فایل، تلاش نموده در زمینه پرورش ماهی خاویار تمامی موارد مورد نیاز و با اهمیت بالا را برای شروع پرورش ماهی خاویار و متخصص شدن در این زمینه را به صورت جامع و صفر تا صد خدمت شما عزیزان و علاقمندان این حرفه‌ی پرسود آموزش دهد.

سرفصل های دوره صفر تا صدآموزش پرورش ماهی خاویار

سرفصل های دوره

2 ساعت

1 ساعت

خلاصه‌ای از محتویات آموزش پرورش ماهی خاویار!

دریافت گواهینامه بین‌المللی

هنرجویان عزیز شما پس از پایان این آموزش به تمام مباحث پرورش ماهی خاویار آشنا و مسلط خواهید بود و در صورت تمایل برای دریافت گواهینامه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چرا پرورش ماهی خاویار 118فایل را فرا بگیریم؟

پرورش ماهی خاویار یکی از مشاغلی است که امروزه به دلیل ارزش غذایی بالایی که این نوع ماهی پیدا کرده است طرفداران زیادی  دارد. در مبحث ورود به هر شغلی چند شرط بسیار مهم وجود دارد، این شرایط  شامل بازار کار، میزان درآمد، سرمایه لازم  برای راه اندازی آن شغل و در نهایت میزان زمان یادگیری است. اما مهم‌ترین  شرط بازار کار و درآمد یک شغل است، از این رو در رابطه با شغل پرورش ماهی خاویار بهتر است گفته شود که تولید این نوع ماهیان به دلیل ارزش گران­بهای آن می­تواند برای فرد بسیار سود آور باشد.

صید بی رویه ماهیان خاویاری باعث در خطر انقراض قرار گرفتن این ماهیان با ارزش شده است. از این رو با گسترش استخرها و حوضچه های مصنوعی پرورش ماهیان خاویاری، تلاش شده است تا در کنار حفظ چرخه زندگی این ماهیان با ارزش، با صادرات محصولات آنها به خارج از کشور، با کارآفرینی و ارز آوری به کشور کمک شود. بزرگترین بازار هدف برای خاویار خارج از ایران وجود دارد؛ به همین دلیل با صادرات این محصول می توان درآمد فوق العاده ای کسب کرد.

توجه داشته باشید، در صورتی که در روند آموزش یا پس از پایان دوره آموزش پرورش ماهی خاویار سوال یا مشکلی داشتید، پشتیبانان ما کاملا شمارو تا زمان حل مسئله راهنمایی میکنن.

پس خیالتون راحت باشه ما کنارتون هستیم.

آموزش پرورش ماهی خاویار مناسب چه افرادی است؟

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

در پایان آموزش پرورش ماهی خاویار چه اتفاقی می‌افتد؟

آموزش پرورش ماهی خاویار در ابتدا به معرفی پرورش ماهیان خاویاری، شرایط و ملزومات شروع پرورش ماهی خاویار، سرمایه لازم و هزینه های جاری، نحوه فروش و کسب درآمد از پرورش ماهی‌خاویار و... پرداخته است.

بعد از یادگیری آموزش­های شغل پرورش ماهی خاویار شما به راحتی می­توانید کسب و کار خود را در این حوزه  شروع کنید و با داشتن مقداری سرمایه استخرهایی پر از ماهی خاویار داشته باشید و شروع به تکثیر این ماهی­ها و گرفتن خاویار از آن­ها کنید. با یادگیری و آموزش اصولی پرورش ماهی خاویار می­توان گونه­های مختلف از این ماهی را پرورش داد و محصولات مختلف مثل گوشت، خاویار، چرم و … آن­ها را به فروش رسانید. بازار فروش محصولات خاویار در خارج از کشور دارای درآمد خوبی است. شما می­توانید محصولات خاویار را با بسته‌بندی و تبلیغات مناسب در بازارهای خارجی و داخلی با قیمت گزافی به فروش برسانید.

در پایان آموزش پرورش ماهی‌ خاویار با فراگیری کامل دانش پرورش این نوع ماهی، مطالعه و تحقیق بیشتر، مشاوره گرفتن از افراد با تجربه و متخصص در این حوزه و… می توانید به شروع فعالیت در زمینه پرورش ماهی‌ خاویار بپردازید و برای خود کسب درآمد کنید.

پرورش ماهی خاویار پردرآمد ترین حرفه ها در زمینه پرورش ماهی است!

تحصیلات و مهارت مورد نیاز برای شروع پرورش ماهی خاویار

در رابطه با شغل پرورش ماهی خاویار شاید نیاز به داشتن دانشگاهی و تحصیلات اکادمیک نباشد، اما به روش تجربی نیز نمی‌توان در پرورش ماهی خاویار آنچنان موفق عمل کرد. بنابراین بهتر است برای ورود به این شغل در کلاس­های آموزشی معتبر شرکت کنیم و یا به کمک­ پکیج آموزش پرورش ماهی خاویار 118 فایل اطلاعات لازم را کسب کنیم تا با تمامی جزییات پرورش ماهی خاویار و تکنیک­های زمان تخم گذاری، انواع بیماری و آفت­ها و… کاملا آشنا شویم.

مدت زمان لازم برای یادگیری پرورش ماهی خاویار چقدر است؟

مدت زمان یادگیری و آموزش طریقه پرورش ماهی خاویار حدود 2 الی 3 ماه است. در طول این مدت شما با نحوه پرورش بچه ماهیان، زمان تخمک گذاری ماهی، نحوه اکسیژن رسانی به استخر، نحوه خوراک و تغذیه ماهیان و … آشنا خواهید شد. در طول یادگیری بهتر است به صورت حضوری  چند ماه نیز در یکی از مراکز پرورش ماهی خاویار فعالیت کنید تا کاملا با تکنیک­های پرورش این گونه از ماهیان اشنا شوید.

مزایای یادگیری پرورش ماهی خاویار

شغل پرورش ماهی خاویار یکی از مشاغل پر درآمد در جهان است. این شغل دارای مزایای فراوانی است که از جمله  آن می­توان به این چند مورد اشاره کرد: یکی از مزیت‌های مهم پرورش ماهی خاویار نیاز بازار جهانی و داخلی به این ماهی است، سرانه مصرف ماهی خاویار در کشورهای خارجی بالا است بنابراین با تولید انواع گونه‌های خاویار به راحتی می­توان درآمد مناسبی کسب کرد. همچنین از دیگر مزایای آن می­توان به سیستم پرورشی این گونه ماهی اشاره کرد، خوشبختانه امروزه استخرهای پرورش ماهی با امکاناتی همچون سیستم گردش آب برای ایجاد اکسیژن رسانی بیشتر به آب وجود دارد، این امر سبب کنترل عوامل بیماری زا شده و شیوع بیمار را به حداقل می­رساند. بنابراین پرورش ماهی خاویار به این روش بسیار راحت و بدون دردسر خواهد بود.

از دیگر مزایای پرورش ماهی خاویار می‌توان به استفاده از محصولات جانبی این نوع ماهی در کنار فروش خاویار( تخمک­) و گوشت آن اشاره کرد. امروز در برخی از شرکت­های تولیدی چرم از پوست ماهی خاویار به دلیل مرغوبیت آن به عنوان چرم استفاده می­کنند، همچنین در ساخت برخی از تجهیزات پزشکی از غضروف­های بدن این گونه ماهی استفاده می­شود.

معایب یادگیری پرورش ماهی خاویار

در مبحث ورود به هر شغلی بهتر است تمامی جوانب آن را بررسی کنیم سپس با کسب اطلاعات دقیق از آن در آن شغل قدم بگذاریم. شغل شیلات یا پرورش ماهی به عنوان یکی از مشاغل زود بازده اما حساس شناخته می‌شود. در این شغل افرادی موفق خواهند بود که اطلاعات کافی از نحوه پرورش ماهی از جمله پرورش ماهی خاویار را داشته باشند. شغل پرورش ماهی دارای حساسیت‌هایب همچون توجه به دمای آب، کنترل انواع بیمارها، کنترل ماهی­ها بارور، توجه به نوع غذا و مدت میزان صرف هر ماده غذایی دارد. از این رو در پرورش ماهی خاویار باید این اطلاعات را بیشتر از قبل  و با جزییات بیشتری کسب کنیم زیرا هزینه خرید این گونه ماهی بسیار بالا است و با کمی سهله انگاری می­تواند خسارت جبران ناپذیری را ایجاد کند. به همین دلیل قبل از ورود به این کار باید از دوره آموزش مبتدی تا پیشرفته پرورش ماهی خاویار استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز برای شروع پرورش ماهی خاویار

ورود به هر شغلی نیازمند تهیه وسایل مربوط به آن شغل است، از جمله این وسایل برای پرورش ماهی خاویار می­توان به زیر اشاره کرد.

1. استخر پرورش ماهی

2. پمپ هوادهی

3. پمپ انتقال آب

4. دستگاه اکسیژن ساز

5. ظروف صافی برای جدا سازی ماهی

6. خوراک ماهی

7. دماسنج برای کنترل تنطیم دمای آب استخر

8. پمپ تصفیه آب استخر

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

سرمایه لازم برای شروع پرورش ماهی خاویار

برای ورود به شغل پرورش ماهی خاویار باید از همان ابتدا هزینه­های کلی و جانبی این کار را در نظر بگیریم. سپس با یادگیری آموزش­های کافی و مناسب در این حوزه احتمال  خسارت در ساخت محل پرورش و نحوه پرورش ماهی خاویار را تا حدی کاهش دهیم. یکی از بهترین‌ راه‌های یادگیری این شغل استفاده از پکیج آموزش حرفه‌ای پرورش ماهی خاویار است.

اولین قدم برای پرورش ماهی خاویار خرید زمین مناسب برای ساخت استخر پرورش ماهی است. سپس بعد از این مرحله باید تمامی وسایل لوله کشی­ها و… را به طور دقیق انجام شود. میزان سرمایه لازم برای پرورش ماهی خاویار در ایران با تمامی تجهزیات حدود یک تا یک و نیم میلیارد است.

بازار کار پرورش ماهی خاویار در ایران چگونه است؟

بازار کار شغل پرورش ماهی بستگی به میزان مدرنیزه بودن استخر و محل تولید دارد. امروزه افراد بسیاری هستند که در ابعاد بزرگ شروع به تولید و پرورش ماهی خاویار می­کنند و خوشبختانه نیز به درآمد خوبی می­رسند. بخش تولید محصولات از این نوع ماهی بسیار بالا است می­توان از تخمک­، گوشت، غضروف و پوست این نوع ماهی  به درآمد رسید . اما بیشترین بخش درآمدی از پرورش ماهی خاویار همان فروش تخمک­های نابارور آن است. افرادی که در شغل پرورش ماهی خاویار هستند می‌توانند با تبلیغات درست و مناسب محصولات تولیدی خود را روانه بازارهای داخلی  و خارجی کنند. این افراد همچنین به راحتی می­توانند با کارخانجات بسته بندی مناسب قرار داد ببندند و انواع گوشت خاویار، تخمک و… آن را به فروش برسانند.

امروز در جهان حدود 27 نوع ماهی خاویار شناسایی شده است که فقط چند نوع آن جهت پرورش و نگهداری مناسب است، البته هر کدام از این گونه­ها نیز نسبت به محیط و شرایط نگهداری متفاوت است و مزایای خود را دارد. 

پرورش ماهی خاویار نوع فیل ماهی (ماهی خاویار بلوگا) یکی از بهترین و با کیفیت­ترین ماهی خاویار محسوب می­شود. این ماهی بیشتر درآب دریای خرز و دریای سیاه یافت می­شود اما به دلیل مقاومت بالای آن به دمای بالای آب در آب چاه نیز می­تواند پرورش یابد اما به  دلیل بلوغ دیر رس آن برای تولید زود بازده کمتر مورد توجه قرار می­گیرد.

پرورش ماهی خاویار قره برون یا همان ماهی  خاویار ایرانی که در بخش جنوبی دریای  خرز  یافت می­شود دارای  بلوغ  زود رس است و خوشبختانه هر بار می­تواند حدود 2  کیلوگرم خاویار تولید کند و نسبت به فیل ماهی  مناسب­تر است. شناخت انواع ماهی‌های خاویار و اطلاع یافتن از نحوه پرورش آن‌ها نیازمند یادگیری این حرفه است. لذا تهیه پکیج آموزش تخصصی پرورش ماهی خاویار می‌تواند در این راه  به شما کمک شایانی کند.

برای شروع کسب و کار پرورش ماهی خاویار میزان سرمایه اولیه، نیروی انسانی لازم، شرایط و ملزومات پرورش ماهی خاویاری، سایر هزینه های جاری و نحوه کسب درآمد و پلن درآمدی در آموزش پرورش ماهی‌ خاویار به طور کامل بیان شده است.

در پرورش ماهی‌ خاویار شما می توانید با تولید و فروش محصولات لارو، بچه ماهی‌ خاویار، ماهی‌ خاویار ماده، گوشت ماهی خاویار و خاویار کسب درآمد داشته باشید. همچنین از پوست ماهی‌ خاویار برای لباس شنا و صنعت چرم سازی، غضروف ماهی در مواد اولیه چسب صحافی و داروهای پزشکی و… نیز استفاده می شود.

مهم ترین موضوع در کسب و کار پرورش ماهی‌ خاویار موضوع صادرات آن به سایر کشورها می باشد. کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس، ترکیه، اروپا و آمریکا مهم‌ترین بازارهای هدف خاویار محسوب می‌شوند. پرورش ماهی‌ خاویار با تمام سختی‌ها و هزینه‌های زیادی که دارد اما در طولانی مدت باعث ایجاد سودهای کلان می‌شود. هرچند در کوتاه مدت هم می‌توان با فروش گوشت ماهی خاویار، لارو و بچه ماهی هم به درآمد خوبی دست‌ یافت.

درآمد پرورش ماهی خاویار در ایران

شغل پرورش ماهی خاویار در ایران به دلیل آب و هوای مناسب بیشتر در بخش شمال کشور انجام است. افرادی  که در این حرفه فعالیت می­کنند با در نظر گرفتن محیطی مناسب برای تولید این گونه با ارزش از ماهیان  به خوبی می­توانند به درآمد بالا در این شغل برسند. همانطور که این شغل جهت راه­اندازی به هزینه زیادی نیاز دارد سودآوری خوبی نیز خواهد داشت. میزان درآمد شغل پرورش ماهی خاویار در ایران بستگی به نوع تولید خاویار دارد، برخی از انواع گونه ماهی بازده طولانی مدتی دارند و برخی دیگر در طول مدت کوتاهی کاملا به مرحله سود رسانی می­رسند.

در کشور ایران معمولا تولید چند گونه از ماهی­ خاویار با نام ازون برون، قره برون، شیب بیشترین توجه را به خود جلب کرده است.

گوشت ماهی ازون برون دارای میزان بالای پروتئین است، همچنین به دلیل بلوغ زود رس آن در طی 6 سال برای پرورش بسیار مناسب خواهد بود. این نوع ماهی خاویار می­تواند حدود 5 کیلوگرم خاویار تولید کند. ماهی شیب و قره ماهی نیز از دیگر گونه­ها هستند که نسبتا بلوغ زود رسی دارند و می­توانند حدود 2 الی 3 کیلوگرم در حالت بالغ تولید کنند. برای یادگیری بهتر این حرفه می‌توانید از پکیج و دوره آموزش گام به گام پرورش ماهی خاویار استفاده کنید و به سودهای بالا برسید.

درآمد پرورش ماهی خاویار در جهان

شاید برای شما سوال باشد که آیا در خارج از کشور افرادی که در کار پرورش ماهی خاویار هستند چه میزان درآمدی دارند؟ همانطور که در ابتدا گفته شد خوراک ماهی خاویار به دلیل ارزش بالای غذایی که دارد یکی از گرانترین غذاهای جهان محسوب می­شود. از این رو پرورش دهندگان آن نیز محصولات مربوط به این ماهی را با هزینه گزافی به فروش می­رسانند. درآمد اصلی پررش دهندگان خاویار مربوط به فروش تخمک­ها یا همان خاویار ماهی است. با توجه به پرورش گونه­های مختلف ماهی خاویار فروش هر گونه از این ماهی­ها قیمتی متفاوت با دیگری دارد. در کشورهای اروپایی قیمت هر بسته کنسرو خاویار چیزی حدود 1000 دلار یا بیشتر است که بستگی به گونه خاویار و چند گرمی بودن مقدار خاویار دارد. پرورش ماهی خاویار در کشورهای خارجی نسبت به ایران به  دلیل دسترسی کمتر به دریاب خزر کمتر است و تنها چند کشور چین، امریکا و فرانسه در این عرصه فعالیت می­کنند و به نوعی رقبای ایران در بازار جهانی خاویار محسوب می­شوند.

سوالات متداول

سوالاتی که شاید در ذهن شما باشد!

خاویار بسیار پرکالری و انرژی‌زا است و انواع گوناگون آن همچون: خاویار طلایی و سرخ و سیاه که البته در این میان خاویار سیاه از ارزشی قابل توجه برخوردار است.

خاویار درجه1: تمام ویژگی های مطلوب یعنی یک شکل و یک اندازه بودن، درشت، سخت و خوش رنگ بودن، دارای طعم مطلبوع، خوش مزه بودن و شکسته نشده را دارا می باشند.
خاویار درجه 2:اندازه تخم ها معمولی و متوسط و دارای رنگ و طعم مناسب است.

واژه «خاویار» واژه‌ای فارسی و دگردیس شدة واژه خاگ‌آور (تخم‌آور) است.«تاس ماهی» در شمار گونه‌هایی است که در تمامی نقاط دریای خزر یافت می‌شود و تخم خاویار آن را مردم به گویش خود، «طلایی» می‌نامند؛ که از رتبه سوم ارزش برخوردار است و در فاصله ۱۲ تا ۱۶ سالگی به سن تخم‌دهی می‌رسد و بالغ می‌شود. از طول ۱ تا ۲ متر برخوردار است و از وزن ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم.

به علت اینکه ایران یکی از قطب های پرورش ماهی خاویار است پس تعداد زیادی از کشور ها خواهان خاویار ایران هستند که از مهمترین آنها می توان به ترکیه، کشورهای عربی، آمریکا و اروپا اشاره کرد. صادرات به این کشور هر ساله درآمد ارزی زیادی را برای کشور ایجاد می کند.

میزان درآمد شما بستگی به تعداد ماهی موجود در استخر شما دارد. برای مثال بر فرض این که 50 ماهی خاویار داشته باشید، فقط از فروش گوشت آنها درآمد ماهیانه 250 میلیون خواهید داشت. اگر این ماهی ها به خاویار دهی برسند، با فروش خاویار آنها به درآمد میلیاردی خواهید رسید.

بسیاری آن را به شکل خام یا همراه با تخم‌مرغ و آغشته به زرده آن می‌خورند؛ و گروهی دیگر آن را همراه با سبزیجات خوشبو و نان و کره. اما در نزد برخی خوش غذاها هرچیز افزودنی به آن، خیانتی است نابخشودنی؛ آنان بر این باورند که خاویار را تنها برای بوی تند، مزه گس و شوراش باید دوست داشت.

اوزن برون یا بینی‌سیاه، کوچک‌ترین ماهی خاویار دریای خزر است که در ایران به اشتباه کلیه ماهیان خاویاری را به نام آن می‌شناسند. اوزون برون به لحاظ کیفی در رتبه آخر قرار دارد؛ چرا که تخم‌اش ریزتر و ارزان‌تر است. این ماهی از نظر تکثیر مصنوعی با مشکلاتی مواجه است و تعداد آن نیز در شرایط طبیعی، رو به کاهش می‌رود. اوزون برون در فاصله ۸ تا ۱۲ سالگی بالغ می‌شود. قامتی یک تا ۵/۱ متری دارد و وزنی سبک‌تر از دیگر ماهیان خانواده خود در دریای خزر.

تخم ماهی باید در حالی که ماهی زنده است گرفته شود، اگر ماهی ترس مرگ را تجربه کند، یک ماده شیمیایی به داخل تخم ها ترشح می کند که سبب ایجاد مزه تلخ و در نتیجه خراب شدن خاویار می شود.

ارزش ماهیان خاویاری نزد مردم، نه برای استفاده از گوشت آن، که برای تخم آن است و شهرت‌اش نیز برای همین مروارید سیاه‌اش است. تخم خاویار در شمار اشرافی‌ترین صبحانه جهان است.

فیل‌ماهی، بهترین ماهی آب‌های داخلی است که کیفیت ممتازش، رتبه اول را به خود اختصاص داده و نام دیگرش بلوگا است؛ و نمونه‌هایی از آن با وزنی تا ۱۴۰۰ کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰ سال، از سوی صیادان، به تور انداخته شده‌است.این‌گونه ماهی، هر ۲ یا ۳ سال یک بار، تخم‌ریزی می‌کند و بین ۱۴ و ۱۷ سالگی بالغ می‌شود و به نام بهترین خاویار، رتبه گران‌ترین ماهی و خاویار جهان را دارا است. از قامتی ۵/۱ متر تا ۴ متر برخوردار است و تا امروز، رکورد صید آن در ایران، ۶۲۰ کیلوگرم بوده‌است.

ماهیان خاویاری که استروژن نامیده می‌شوند و از خانواده تاس‌ماهیان‌اند، در شمار گونه‌های آبزی کم‌مانندی هستند که از پیشینه‌ای چندصدمیلیون ساله ـ که به عصر ژوراسیک بازمی‌گردد ـ برخوردارند؛ و در این فرایند، تکامل یافته و امروز به ما رسیده‌اند.

معمولا بعد از 10 سال ماهی ها به خاویار دهی می رسند. در طول این مدت با فروش گوشت و پوست این ماهی، می توانید به سود دهی برسید.

برای پرورش 50 تا 100 تن ماهی، به یک هکتار زمین نیاز است. به نسبت افزایش ماهی ها باید زمین نیز بزرگتر شود.

هزینه شروع این حرفه شامل خرید زمین، ساخت استخر، خرید بچه ماهی و … دیگر می شود که حدود 1 تا 1.5 میلیارد را باید در نظر بگیریم. بیشتر این مبلغ صرف خرید زمین و گرفتن مجوز می شود.

بیماريهاي باكتريايي
بیماريهاي قارچي
بیماريهاي ويروسي
بیماريهاي انگلي

رقم گونه‌های خاویاری، به ۲۷ گونه و زیرگونه در جهان تقسیم می‌شود که از این تعداد، ۵ گونه در دریای خزر زندگی می‌کنند؛ دریایی که به تنهایی ۹۳ درصد ذخایر ماهیان خاویاری جهان را در خود جای داده‌است.

10 دیدگاه برای آموزش پرورش ماهی خاویار

 1. radin

  زبان فارسیه ویدیوها؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   خیر کاربر محترم؛ این مجموعه فاقد صوت فارسی دوبله شده است و تنها به صورت زیرنویس تحت‌الفظی ارائه شده است.
   سپاس از همراهی شما

 2. farahnaz99

  چه نوع ماهی خاوریار بهتره پرورش بدم؟؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   گونه های مختلف ماهیان خاویاری شامل فیل ماهی، قره برون، چالباش، شیپ، دراکول و… هستند که پرورش نوع آنها کاملاً به خود شما وابسته است. اما پیشنهاد می‌شود که از رایج‌ترین گونه یعنی فیل ماهی شروع کنید.
   سپاس از همراهی شما

 3. کیومرث4569

  هر چند وقت باید آب استخر عوض کنم؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   پیشنهاد می‌شود هر 4 الی 5 ساعت یکبار آب را تعویض نمایید.
   سپاس از همراهی شما

 4. payamkamyab

  کیفیت ویدیوها چه حالته؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   تمامی ویدیوهای محصولات وب‌سایت 118 فایل دارای کیفیت HD و Full HD هستند و شما می‌توانید آنها را با کیفیت بالا تماشا نمایید.
   سپاس از همراهی شما

 5. sanabiabani

  چه غذایی باید مصرف کنن؟؟!

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   برای تغذیه ماهیان خاوریاری می‌توانید از پودر ماهی، پودر خون، پودر گوشت، آرد گندم، آرد ذرت، مخمر، انواع ویتامین، چربی و… استفاده نمایید که این مواد از فروشگاه های خوراک آبزیان قابل تهیه هستند.
   سپاس از همراهی شما

 6. azita.mahtabi

  میزان اسیدی بودن آب چقدر باید باشه؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛ آب موردنیاز برای رشد و پرورش ماهی‌های خاویار، نباید خیلی اسیدی باشد. پیشنهاد می‌شود در کلیۀ مراحل از آب خنثی یا اسیدی بسیار ضعیف استفاده نمایید.
   سپاس از همراهی شما

 7. elmira kj

  چجوری باید محیط رو ضدعفونی کرد؟؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   شما می‌توانید برای این کار از آهک استفاده کنید. به این صورت که برای ضدعفونی هر هکتار زمین، 2 تن آهک به کار ببرید.
   سپاس از همراهی شما

 8. soorush

  واااای … بسته رو سفارش دادم … چقدر هیجان دارم زودتر برسه دستم و شروع به کار کنم … خداخیرتون بده

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   نظر لطف شماست. امیدواریم این مجموعه بتواند کلیۀ نیازهای شما را در راستای پرورش ماهیان خاویار برآورده کند.
   سپاس از همراهی شما

 9. آروین حسنی

  آب محل پرورششون باید از نوع آب شور باشه یا شیرین؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   ماهیان خاویار غالباً در لب شور دریا زندگی می‌کنند و در فصل تولیدمثل برای فرایند تخم‌‌ریزی به سمت آب شیرین به حرکت درمی‌آیند. بر این اساس برای افزایش کیفیت رشد و تولیدمثل این ماهی‌ها، باید آب محل پرورششان را درنظر بگیرید.
   سپاس از همراهی شما

 10. bardiahasani

  دمای مورد نیاز برای پرورش چقدر باید باشه؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   میانگین گسترۀ دمایی بهینه برای رشد گونه‌های مختلف ماهیان خاوریار، چیزی بین 22 الی 26 درجۀ سانتی‌گراد باید باشد.
   سپاس از همراهی شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسه آموزش: 3280

اطلاعات تکمیلی آموزش پرورش ماهی خاویار

درصد رشد

کیفیت تصویر

80%

کیفیت صوت

85%

سرعت دانلود

99%

تسلط مدرس

92%

کتابچه آموزشی

ارائه گواهینامه

زبان فارسی دوبله شده

زیرنویس تحت اللفظی

آموزش دارای گارانتی بازگشت وجه می‌باشد