118فایل 118فایل

آموزش پرورش و نگهداری ماهی آکواریومی

4.7

قیمت محصول

100 تخفیف

920,000 تومان

با خرید این آموزش از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوید:

درصدی از درآمد هر ماه فروشگاه 118فایل به موسسه خیریه محک اهدا میشود. شما هم در این امر خیر سهیم باشید.

مشاوره و گفتگو پیش از خرید

آموزش پرورش ماهی زینتی (صفر تا صد)

در سال‌های گذشته پرورش و نگهداری ماهی آکواریومی چندان طرفدار نداشت. تنها تعداد اندکی از مردم به دنبال نگهداری از این نوع ماهیان زینتی بودند. اما در سال‌های اخیر با توجه به آپارتمان نشینی و شرایط زندگی بسیاری از مردم، بازار ماهی زینتی رونق گرفته و علاقه به نگهداری از انواع ماهی زینتی درمحل زندگی و یا محل کار بیشتر از پیش شده است.

البته لازم به ذکر است که بسیاری از این ماهیان زینتی نیاز به شرایط خاصی برای رشد و ادامه ی حیات خود دارند از این رو نگهداری و پرورش ماهی زینتی نیازمند علم و تخصص خاص آن می باشد.

وب سایت 118فایل تلاش کرده تا با آموزش پرورش ماهی زینتی به شما علاقمندان تمامی علوم و تخصص لازم برای پرورش انواع ماهی زینتی را ارائه دهد تا شما با فراگیری این دانش بتوانید در منزل و یا یک سالن تخصصی اقدام به پرورش انواع ماهی زینتی کرده و از این راه کسب درآمد کنید.

آموزش پرورش ماهی زینتی با بیش از 26 ساعت ویدئو آموزشی به شما علاقمندان نکات لازم نگهداری بیش از 40 نوع ماهی زینتی در آکواریوم آب شیرین و شور از قبیل گربه ماهی، دلقک ماهی، گلدفیش، دیسکس، فایتربتا و غیره را نیز ارائه می دهد.

در این مجموعه آموزش گام به گام پرورش و تکثیر 11 نوع ماهی زینتی از قبیل ماهی تترا نئون، ماهی ابر سفید کوهستانی، ماهی دیسکس، ماهی انجل، دلقک ماهی، ماهی پیگمی، ماهی سیچیلد آفریقایی، گربه ماهی، گلدفیش، ماهی فایتر و… ارائه شده است. در بخش پایانی آموزش پرورش ماهی زینتی روش های درمان بیماری و مشکلات رایج ماهیان زینتی نیز بیان شده است.

نمونه ویدئو آموزش پرورش ماهی زینتی 118فایل

تضمین کیفیت آموزش

آموزشگاه کسب و کار 118فایل، تلاش نموده در زمینه آموزش پرورش ماهی زینتی تمامی موارد مورد نیاز و با اهمیت بالا را برای شروع پرورش ماهی زینتی و متخصص شدن در این زمینه را به صورت جامع و صفر تا صد خدمت شما عزیزان و علاقمندان این حرفه‌ی پرسود آموزش دهد.

سرفصل های دوره صفر تا صد آموزش پرورش ماهی زینتی

سرفصل های دوره

6 ساعت

1 ساعت

16 ساعت

3 ساعت

خلاصه‌ای از محتویات آموزش پرورش ماهی زینتی

دریافت گواهینامه بین‌المللی

هنرجویان عزیز شما پس از پایان این آموزش به تمام مباحث پرورش ماهی زینتی آشنا و مسلط خواهید بود و در صورت تمایل برای دریافت گواهینامه می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چرا پرورش ماهی زینتی را فرا بگیریم؟

امروزه با توجه به شرایط زندگی شهری و آپارتمانی بسیاری از مردم علاقمندند با خرید آکواریوم و نگهداری از انواع ماهی زینتی بخشی از آرامش و شگفتی‌های موجود در دریاها را به منزل خود بیاورند. همچنین از آنجایی که داشتن آکواریوم و نگهداری از ماهی زینتی دردسر کمتری نسبت به نگهداری سایر حیوانات خانگی دارد.

بازار تقاضای این گونه از آبزیان رو به گسترش است. به نوعی یکی از پرسود‌ترین بخش‌های آبزی‌پروری، پرورش ماهی‌های زینتی می‌باشد. جالب است بدانی که از گردش مالی بالایی در دنیا برخوردار است. پرورش ماهیان زینتی علاوه‌بر اشتغال‌زایی و کسب درآمد در حفظ تنوع زیستی و افزایش جاذبه‌های گردشگری کشور تاثیرگذار است.

آموزش پرورش ماهی زینتی مناسب چه افرادی است؟

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

در پایان آموزش پرورش ماهی زینتی چه اتفاقی می‌افتد؟

آموزش پرورش ماهی زینتی با نکات مقدماتی نگهداری صحیح از آکواریوم و شرایط لازم برای نگهداری و پرورش آغاز می‌شود. سپس با آموزش‌پرورش بیش از40 نوع ماهی زینتی آب‌ شیرین و شور از قبیل گربه‌ماهی، فایتر‌بتا، گلدفیش، دیسکس وغیره ادامه می‌یابد.

در این مجموعه آموزش گام به گام پرورش و تکثیر 11 نوع ماهی زینتی از قبیل ماهی تترا نئون، ماهی ابر سفید کوهستانی، ماهی دیسکس، ماهی انجل، دلقک ماهی، ماهی پیگمی، ماهی سیچیلد آفریقایی، گربه ماهی، گلدفیش، ماهی فایتر و… ارائه شده است.

شما در پایان هر قسمت از آموزش پرورش ماهی‌زینتی می‌توانید به پرورش و تکثیر ماهی زینتی مورد نظر خود بپردازید. همچنین شما در این مجموعه با روش های درمان بیماری و مشکلات رایج ماهی زینتی آشنا خواهید شد.

در پایان آموزش پرورش ماهی زینتی شما می توانید به نگهداری، پرورش و تکثیر ماهی زینتی بپردازید. سپس بعد از رونق کار به نوعی وارد صنعت بزرگ پرورش ماهیان زینتی شوید.

پرورش ماهی زینتی پردرآمد ترین حرفه ها در زمینه پرورش ماهی است!

بازار کار پرورش و نگهداری ماهی آکواریومی در ایران چگونه است؟

همچنین از آنجایی که ماهی قرمز عضوی جدا نشدنی از سفره هفت سین سال نو ایرانی‌ها می‌باشد. دراواخر هر سال و با شروع اسفند ماه خرید و فروش ماهی قرمز در ایران رونق فراوانی می‌گیرد. شب عید حدود 120 میلیون قطعه ماهی زینتی روانه بازار می‌شود. پس طبق این آمار می‌توان نتیجه گرفت که پرورش ماهی قرمز و گلدفیش که نیازمند یک سرمایه کم می‌باشد.

در نتیجه می‌تواند شما را به یک درآمد میلیونی برساند. گسترش تقاضای جهانی برای این صنعت موجب پرورش انواع ماهی زینتی با استفاده از فناوری‌های مختلف شده و بسیاری از کشورها به کمک این صنعت باعث ارز آوری و رشد اقتصادی خود شده اند.

کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند تایلند، مالزی و سنگاپور از بزرگترین تولید‌کنندگان ماهی زینتی در دنیا به شمار می‌روند. ایران به دلیل نزدیکی به بازارها هدف مانند ترکیه و کشور‌های عربی می‌تواند مشتریان زیادی را جذب کرده و کمک شایانی به رشد اقتصادی خود کند.

طبق گفته‌های مدیرعامل تعاونی تولید‌کنندگان انواع ماهی‌زینتی، قیمت‌خرید در بازارهای اروپا، آمریکا و کشورهای عربی چندین برابر بازار داخلی می‌باشد. به عنوان مثال یک قطعه ماهی آنجل 14 اینچی در بازار ایران حدود 1500 تومان قیمت دارد.

این در حالی است که در بازار اروپا همین محصول با نرخ 12 یورو معامله می‌شود. در مورد ماهی دیسکس می‌توان این نوع ماهی را با چیزی حدود 5 دلار پرورش داد. در نهایت با نرخی حدود 100 دلار در بازار جهانی به فروش رسانید.

سوالات متداول

سوالاتی که شاید در ذهن شما باشد!

ماهی هایی که با هم در یک آکواریوم زندگی می کنند نقش مهمی در پاکیزگی محیط زندگی خود دارند و این ماهی ها باید با هم سازگار و نوع تغذیه مشابه داشته باشند.
اگر ماهی های موجود در یک آکواریوم از گونه هایی باشند که یک گونه از کف، یک گونه از وسط و گونه دیگر از سطح آب تغدیه کنند کمترین میزان آلودگی غدایی در محیط آکواریوم ایجاد خواهد شد، زیرا غذایی که به آکواریوم وارد می شود در سه لایه آب توسط ماهی ها خورده شده و درکف تقریباً تمام می شود، در نتیجه اضافات غذایی در آکواریوم باقی نمی ماند. نقش ماهیان کت فیش در نظافت آکواریوم بسیار مهم است و از ارکان بهداشتی آکواریوم به حساب می آید.

استفاده از فیلتر ریز شنی
استفاده از دستگاه تصفیه برقی
سیفون دستی
در روش استفاده از سیفون دستی به وسیله شیلنگ های مخصوص یا یک شِلنگ باریک، اضافات غذایی و ذرات معلق آکواریوم خارج می شود. در این روش برای جلوگیری از خروج حجم بالای آب از شِلنگی با قطر دهانه کم استفاده می شود. بدیهی است که بعد از هر بار کف شویی باید مقداری آب تازه به آکواریوم اضافه شود.

از موادی مثل رزین (برای سبک کردن آب)، ذغال فعال (برای رفع کدورت و بوی آب و همچنین تنظیم PH) و زئولیت (برای تعادل PH) استفاده می شود.
برای از بین بردن آمونیاک تولید شده توسط ماهیان نیز از بیوفیلترها استفاده می شود. این فیلترها به وسیله باکتری های تجزیه کننده ویژه ای طی فرآیند تصفیه شیمیایی، آمونیاک سمی را به نیترات که سمیت کمتری دارد تبدیل می کنند. باید توجه داشت باکتری های موجود در بیوفیلتر زنده بوده و در صورت خاموشی فیلتر و کمبود اکسیژن و غلظت های بیش از حد مجاز مواد ضدعفونی کننده و آنتی بیوتیک ها در آب آکواریوم از بین خواهند رفت.

۱-محل اختفا برای ماهیها ایجاد میشود. این کار باعث کاهش استرس ماهیها میشود.
۲-تولید اکسیژن میکند که در صورت اختلال در کار پمپ هوا از احتمال مرگ و میر ماهیانتان میکاهد.
۳-دی اکسید کربن آب را جذب میکند و به ایجاد چرخه اکسیژن کمک میکند
۴- در صورت قابل خوردن بودن مقداری غذا برای ماهینتان ایجاد میکند و به ایجاد چرخه کربن کمک میکند.
۵-نیترات آب را جذب میکند و به ایجاد چرخه ازت کمک میکند. با این کار مقدار سیفون آب شما کاهش می یابد و حتی میتواند تا میزان ۰ هم برسد.

آلودگی آب به دو قسمت فیزیکی و شیمیایی تقسیم می شود. اضافات غذایی، ذرات معلق و استفاده از وسایل جانبی آلوده، در ابتدا باعث آلودگی های فیزیکی مانند کثیفی، کدری و تیرگی آب می شوند اما فضولات ماهی ها که دارای آمونیاک هستند ترکیب شیمیایی آب را تحت تأثیر قرار می دهند و باعث آلودگی شیمیایی آب می شوند.

یکی از بهترین و کامل ترین غذاها برای ماهیان آکواریومی غذاهای زنده است. نوزاد آرتمیا، آرتمیای بالغ، گاماروس، دافنی، لار و پشه، کرم خونی، کرم سفید و حتی کرم خاکی از این دسته غذاها به شمار می روند. این غذاها علاوه بر کمک به بهداشت آکواریوم، به سلامت، شادابی و زیبایی ماهی ها نیز کمک می کنند، اما باید به این نکته توجه داشت که غذاهای زنده به عنوان مکمل پیشنهاد می شوند.

بله، نحوه تشخیص فایتر نر و ماده و چند نوع ماهی دیگر در این آموزش موجود است.

دمای مناسب و متعادل برای اکثر گونه های ماهیان زینتی ۲۹-۲۷ درجه سانتی گراد است و در آکواریومی که سیستم فیلتراسیون آن قوی نباشد دما را باید به صورت تدریجی و مناسب در حد پایین نگه داشت تا نیاز غذایی ماهی ها کم شود. با این کار دوره رشد ماهی ها طولانی تر می شود اما به یاد داشته باشید که رعایت بهداشت آکواریوم عمر متوسط ماهی ها را افزایش خواهد داد.

راه اندازی آکواریوم آب شیرین به صورت جامع در آموزش پروش و نگهداری ماهی اکواریومی بیان شده است.

دمای بالا باعث تحریک بیشتر ماهی ها و افزایش متابولیسم آنها می شود ماهی ها در این دما نیاز غذایی بیشتری پیدا می کنند و در نتیجه محیط آکواریوم با فضولات و یا اضافات مواد غذایی، آلوده می شود. دمای بالا در رشد باکتری ها و دیگر میکروارگانیسم ها نیز موثر است و اگر توده ای از غذا(به صورت اضافه) در آکواریوم باقی بماند، محل تکثیر سریع باکتری ها می شود و عوامل بیماری زا را در آب افزایش می دهد که برای رفع این مشکل دمای آب را همیشه باید کنترل کرد.

نصب تجهیزات آکواریوم پلنت به صورت کامل در این مجموعه موجود می‌باشد.

وجود نور مناسب در آکواریوم در تولید غذا و خوش رنگ شدن اکثر ماهی ها مثل گوپی، رزی بارب، دیسکوس و… موثر است، اما نور شدید و مستقیم خورشید باعث تولید بیش از حد زی شناوران گیاهی می شود و چون مصرف کننده ای در حد میزان تولید وجود ندارد، این زی شناوران محیط آکواریوم را سبز و خزه ای می کنند و باعث آلودگی آکواریوم می شوند و برای حل این مشکل بهتر است آکواریوم در محلی قرار گیرد که در معرض نور مستقیم خورشید نباشد و برای فراهم کردن نور مورد نیاز آکواریوم از لامپ های مهتابی مخصوص این کار استفاده شود.

میزان غذا ثابت و تعداد وعده های غذایی افزایش یابد. (غذا را به ماهی بدهیم نه به آب)
میزان غذا در وعده های ابتدایی (صبح) بیشتر و هر چه به وعده های آخر (عصر) نزدیک می شویم به نسبت کاهش یابد.
آخرین وعده غذا دهی بین ۳-۲ ساعت قبل از خاموشی کامل باشد.
هر چه تکه های غذا بیشتر باشد (غذاهای منجمد) تأثیر بیشتری در رشد ماهی ها و رعایت بهداشت آکواریوم دارد البته تا جایی که شکل غذا تغییر نکرده و در آب پخش نشود.
غذا را به صورت پراکنده در آب وارد کنیم نه به صورت توده ای زیرا ماهی ها با حمله به توده غذا باعث پراکندگی و پخش شدن غذا و در نتیجه آلودگی محیط می شوند.
غذاهای زنده به عنوان مکمل غذایی پیشنهاد می شوند.

بله، به صورت جامع در بخشی از این فایل آموزشی این موضوع برسی شده است.

10 دیدگاه برای آموزش پرورش و نگهداری ماهی آکواریومی

 1. yeganeh.4916

  سختی و پی اچ مناسب ماهی دانیو چقدره؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   برای ماهی دانیو سختی آب باید بین 21 الی 27 و پی اچ آب باید بین 5 الی 8 باشد.
   سپاس از همراهی شما

 2. *دانشجو*

  اگر لینک دریافت کنیم همون اموزشی که روی دی وی دی هست رو ارسال می کنین یا فرق میکنه

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   مجموعه مورد نظرتان را می توانید به یکی از روش های لینک دانلود و دی وی دی دریافت کنید و هیچ تفاوتی در محتوای آموزشی وجود ندارد.
   سپاس از همراهی شما

 3. amir_pk

  کتاب اموزشی هم داره یا نه

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   ، همراه با مجموعه آموزشی کتابچه راهنما در قالب pdf ارائه می شود.
   سپاس از همراهی شما

 4. mah_tab

  چه ماهی برای تکثیر خوبه؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   ماهی گورامی یکی از بهترین ماهی برای تکثیر در آکواریوم آب شیرین است.
   سپاس از همراهی شما

 5. E.Z

  بهترین فصل برای پرورش ماهی زینتی کیه؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   اواخر زمستان بهترین موقع برای شروع پرورش ماهی زینتی می باشد زیرا خیلی سریع وارد فصل بهار می شوید و فصل بهار هم موقع تخم گذاری ماهی هاست.
   سپاس از همراهی شما

 6. IT BEST

  برای شروع چه تجهیزاتی لازم دارم؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   برای شروع شما به تجهیزاتی از قبیل پمپ هوای مرکزی، هیتر برقی یا گازی برای تنظیم دمای محیط، فیلتراسیون آب، سیستم برق اضطراری و… نیاز دارید.
   سپاس از همراهی شما

 7. #mersad#

  برای شروع پرورش ماهی چقدر فضا نیازه؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   مساحت مورد نیاز جهت تولید اقتصادی ماهیان زینتی در بخش کارگاهی 100 مترمربع و در بخش مشاغل خانگی 30 مترمربع است.
   سپاس از همراهی شما

 8. Rzi & Fzk

  غذای ماهی های زینتی چیه؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   این ماهی‌ها گوشتخوار به حساب می‌آیند و در طبیعت از کرم‌های کوچک و لارو پشه تغذیه می‌کنند.
   سپاس از همراهی شما

 9. shahmahi

  راجع به بیماری ماهی هم تو آموزشتون می گین؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   در بخشی مجزا آموزش پرورش ماهی زینتی روش های درمان بیماری و مشکلات رایج ماهیان زینتی نیز بیان شده است.
   سپاس از همراهی شما

 10. homaun

  پرورش چه مدل ماهی هایی رو دارین؟

  • پشتیبان 118فایل

   با سلام و احترام
   پرورش ماهی تترا نئون، ماهی ابر سفید کوهستانی، ماهی دیسکس، ماهی انجل، دلقک ماهی، ماهی پیگمی، ماهی سیچیلد آفریقایی، گربه ماهی، گلدفیش، ماهی فایتر و… در آموزش پرورش و نگهداری ماهی آکواریوم ارائه شده است.
   سپاس از همراهی شما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسه آموزش: 3237

اطلاعات تکمیلی آموزش پرورش و نگهداری ماهی آکواریومی

درصد رشد

کیفیت تصویر

80%

کیفیت صوت

85%

سرعت دانلود

99%

تسلط مدرس

92%

کتابچه آموزشی

ارائه گواهینامه

زبان فارسی دوبله شده

زیرنویس تحت اللفظی

آموزش دارای گارانتی بازگشت وجه می‌باشد