آیا تا کنون برای تمیز کردن خودرو خود به کارواش مراجعه کرده‌اید؟ چه نوع شست و شویی را برای خودرو خود انتخاب کرده‌اید؟ در حال حاضر شست و شوی ماشین به روش‌ها و با مواد مختلف انجام می‌شود. یکی از این روش‌ها که متکی به تکنولوژی روز دنیاست کارواش نانو یا همان کارواش بدون آب است. کارواش نانو به دو دلیل عمده کاهش مصرف آب و عدم جذب گرد و غبار تا مدت‌های طولانی می‌توان گفت یکی از بهترین روش‌های شست و شو محسوب می‌شود اگر می‌خواهید به تازگی کارواش راه‌اندازی کنید توصیه می‌کنیم کارواش بدون آب یا همان کارواش نانو را در نظر بگیرید، زیرا می‌توانید با کمترین هزینه درآمد قابل توجهی را کسب کنید. در این مقاله قصد داریم به مراحل کار و مزایای این سبک از شست و شو شما را آشنا کنیم تا بتوانید اصول این کار را به درستی فرا بگیرید.

کارواش نانو چیست؟

قبل از آن که به معرفی مراحل کارواش نانو بپردازیم، بیایید کمی درباره کارواش نانو صحبت کنیم. کارواش نانو در واقع به فرآیندی گفته می‌شود که در آن برای تمیز کردن تمام بخش‌های خودرو از مواد شوینده‌ای استفاده می‌شود که از تکنولوژی نانو برخوردار هستند. یکی از ویژگی‌های مهم نانو آب گریز بودن آن است از این رو زمانی که بدنه خودرو خود را با شوینده‌ها نانو می‌شورید تا مدت‌ها آب باران روی آن لک ایجاد نخواهد کرد و برای مدت طولانی از چسبیدن گرد و غبار به بدنه خودرو جلوگیری می‌کند.

توجه داشته باشید که در کارواش نانو برای هر بخش از مواد شوینده مخصوص استفاده می‌شود، به طور مثال موادی که برای شستن رینگ به کار برده می‌شود با موادی که برای صندلی‌هاست متفاوت است. در ادامه تعدادی از مواد شوینده مناسب برای کارواش نانو را معرفی می‌کنیم تا علاقمندان بتوانند بهترین مواد را برای کارواش نانو انتخاب کنند. توجه داشته باشید که علاوه بر مواد شوینده شما به پارچه‌های مخصوص نیاز دارید که در بخش بعدی با نحوه عملکرد آن در کارواش نانو آشنا خواهید شد.

معرفی مراحل کارواش نانو

اگر بخواهیم مراحل کارواش نانو را به طور مختصر و کاربردی معرفی کنیم می‌توانیم چهار مرحله اساسی و مهم را برای آن ذکر کرد که به شرح زیر می‌باشند.

 1. در کارواش بدون آب شما به سه وسیله نیاز دارید که شامل مواد شوینده، اسپره و دستمال میکروفایبر می‌شود. نوع و کیفیت این وسایل در نتیجه کار و همچنین هزینه کارواش بدون آب تاثیرگذار است.
 2. پس از تهیه‌مواد و ابزارهای کار باید مواد‌شوینده نانو را با‌کمک اسپره در‌تمام سطوح‌ماشین (داخل و خارج) به‌طور کامل اسپره‌کنید. قابلیت بالای پاک کنندگی نانو موجب شده هر گونه لک و آلودگی به سرعت پاک شود. همچنین یک لایه محافظتی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود از زنگ خودرو محافظت کند.
 3. زمانی که تمام بخش‌ها را اسپره کردید باید با دستمال میکروفایبر مواد شوینده را پاک کنید. با کشیدن این دستمال همراه با مواد، آلودگی‌ها و لک‌ها به طور کامل پاک می‌شوند.
 4. در آخرین مرحله یک دستمال میکروفایبر تمیز دیگر روی تمام سطوح خودرو بکشید تا مواد نانو به طور یکنواخت در تمام سطح پخش شود و به خودرو درخشندگی بدهد. با اتمام این مرحله کارواش نانو خودرو به پایان می‌رسد.

مزایای کارواش بدون آب

از مهم‌ترین مزایای کارواش بدون آب یا همان نانو به شرح زیر می‌باشد.

 • همان طور که مراحل کارواش‌نانو را توضیح دادیم در هیچ مرحله‌ای از آب استفاده نکردیم. در نتیجه می‌توان گفت مهم‌ترین ویژگی این شست و شو عدم نیاز به آب می‌باشد.
 • کاهش آلاینده و فاضلاب از دیگر مزیت‌های مهم این نوع کارواش محسوب می‌شود.
 • لک‌ها و تمامی آلودگی‌ها به طور کامل پاک می‌شود حتی سخت‌ترین لک‌ها با مواد شوینده نانو تمیز می‌شوند.
 • کارواش نانو به سطوح داخلی و خارجی خودرو آسیب نمی‌زند و مواد شوینده نانو عموماً سازگار با محیط زیست هستند.

کارواش بخار چیست؟

بعد از کارواش نانو، کارواش بخار بهترین گزینه برای شست و شو ماشین به شمار می‌رود. در این روش بخار آب تحت فشار بالا روی تمام بخش‌های خودرو زده می‌شودو در این روش از هیچ گونه مواد شوینده شیمایی استفاده نمی‌شود. در نتیجه بعد از اتمام کارواش بخار هیچ بوی نامطبوعی را احساس نخواهید کرد. برای شست و شو به روش کارواش بخار باید از یک نازل قوی استفاده کنید. جالب است بدانید که می‌توانید کارواش بخار را همانند کارواش‌نانو درب محل انجام دهید.در حال حاضر تجهیزات این نوع کارواش قابل حمل و بسیار سبک است.

مزایای کارواش بخار

از مزایای کارواش بخار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بالای شست و شو: کارواش بخار یک بار انجام می‌شود و تمام آلودگی‌ها به طور کامل پاک شده و همچنین بعد از شستن خودرو به سرعت خشک می‌شود.
 • کاهش مصرف آب: در کارواش بخار از آب کمتری استفاده شده، زیرا آب با فشار بالا در حجم کم برای شست و شو به کار گرفته می‌شود.
 • ضدعفونی کردن داخل خودرو: از آنجا که در این روش دمای آب بسیار بالاست بسیاری از قارچ‌ها و میکروب‌ها از بین می‌روند.
 • شسستن موتور ماشین: با کمک کارواش بخار می‌توانید به راحتی کثیفی‌های موتور خودرو را به راحتی تمیز کنید.

مواد لازم برای کارواش نانو

برای کارواش نانو در واقع به شوینده و دستمال مخصوص نیاز دارید. مواد شوینده نانو از دو بخش مایع و پودر تشکیل شده که در حجم مشخص با یکدیگر ترکیب می‌شوند. باید ترکیب این دو ماده را دقیقاً مطابق با دستورالعملی که روی بسته بندی درج شده انجام دهید. دستمال مخصوص برای کارواش‌نانو از جنس میکروفایبر می‌باشد که این دستمال هم از ویژگی‌های نانو نیز برخودار است. میکروفایبر از دو ماده پلی استر و پلی آمید ساخته شده که قطر هر رشته این دستمال از الیاف معمولی کوچک‌تر بوده و از موی انسان بزرگتر می‌باشد.

در این مقاله سعی شد اطلاعات مفید از کارواش نانو در اختیار شما قرار داده شود. اگر هنوز هم نتوانستید مراحل کار را به خوبی درک کنید پیشنهاد می دهیم آموزش‌هایی که در بستر اینترنت موجود است را مشاهده کنید تا به صورت عملی با مراحل کار آشنا شوید.