کلاچ عضوی حیاتی است که نیروی موتور را به سیستم انتقال قدرت می رساند. نقش کلاچ انتقال نیرو از موتور برای پیشران خودرو است. این واقعاً پیوند حیاتی بین منبع نیرو (موتور) و توزیع نیرو (انتقال قدرت، دیفرانسیل، محورها و چرخ ها) است. عملکردهای کلاچ شامل موارد زیر است:

 • توانایی قطع سریع موتور برای رانندگی ایمن
 • انتقال قدرت موتور به انتقال نیرو
 • تابش سریع گرمایش اصطکاکی
 • حفظ اینرسی پس از جدا شدن از کار
 • استفاده کامل از قدرت موتور

در جعبه دنده های دستی، کلاچ‌موتور با گیربکس درگیر بوده و از موتور جدا می شود، زیرا زمانی که دنده ها را بالا و پایین می کنید یا به عقب تغییر می دهید. این استفاده مداوم هنگام رانندگی به معنای آن است که کلاچ مستعد ساییدگی است و در نهایت به تعویض نیاز دارد.

علائمی که می توانید کلاچ‌فرسوده داشته باشید عبارتند از:

 • شتاب ضعیف
 • افزایش مصرف سوخت
 • سرعت در مقایسه با میزان شتاب سریع بالا نمی رود
 • قدرت ضعیف هنگام بالا رفتن از تپه ها

تکنولوژی Toyota Genuine  برای عملکرد برتر

کلاچ‌های اصلی تویوتا بیشتر از فنرهای کویل سنتی دارای فنرهای لاستیکی پیچشی هستند که این فنرها چرخشی دقیقاً متعادل و ساکت را در سرعت های بالا فراهم می کند. بنابراین لرزش را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

جذب شوک

دیسك كلاچ دیجیتال تویوتا به دلیل خصوصیات برتر جذب شوك، درگیری دنده نیمه كلاچ را نیز به راحتی فراهم می كند. لیز خوردن بالا و مقاومت در برابر درجه حرارت بالا با استفاده از بهترین مواد با کیفیت روی دیسک روبرو می شوند. این توانایی برای مقاومت در برابر تغییر دما باعث کاهش فرسودگی نیز می شود.

استانداردها

از آنجا که کیت های کلاچ اصلی تویوتا طبق استانداردهای اصلی مهندسی تولید شده‌اند ، کاملاً مناسب هستند. این می تواند در هزینه ها به طور قابل توجهی صرفه جویی شود و با کاهش ماهیت “جزئی” برخی اتصالات‌کلاچ همراه است.

Toyota Genuine تقریباً برای همه مدل های تویوتا موجود، مجموعه کاملی از کیت های کلاچ دارد. این کیت های کاملی هستند که شامل همه چیز برای ساخت مجدد‌‌کلاچ هستند.

قطعات تقلبی

تنها راهی که می توانید از خرید قطعات اصلی تویوتا مطمئن باشید خرید از نمایندگی تویوتا است.

هزینه تعویض کلاچ تویوتا چقدر است؟

گیربکس دستی تویوتای شما برای جدا کردن موتور و گیربکس به کلاچ متکی است که به شما امکان می دهد دنده ها را عوض کرده و گیربکس را در حالت خنثی قرار دهید. کلاچ‌ها به مرور فرسوده می شوند و شما ممکن است در مرحله ای باشید که نیاز به تعویض دارید و اینجاست که باید اقدام به تعویض‌کلاچ کنید. تعویض متوسط‌کلاچ بسته به نوع کیت کلاچ مورد استفاده و سبک رانندگی می تواند از حدود 500 دلار شروع و تا 1000 دلار به بالا افزایش یابد.

چه عواملی از فاکتور کلاچ در هزینه تعویض کلاچ ارائه می شود؟

سه جز اصلی در داخلی کلاچ وجود دارد که شامل یاتاقان، صفحه فشار و دیسک کلاچ هستند. هر سه مورد برای عملکرد صحیح کلاچ لازم هستند و بیشتر تعویض های کلاچ شامل تعویض هر سه قطعه است. در بیشتر موارد، تعویض‌کلاچ شامل تعویض دیسک‌کلاچ، آزاد شدن یاتاقان و تعویض یا دوباره کاری چرخ لنگر است. همچنین می تواند شامل تعویض صفحه فشار‌کلاچ و بوش‌کلاچ باشد.

چه عواملی چقدر روی هزینه تعویض کلاچ تأثیر می گذارد؟

با چنین طیف گسترده ای از قیمت های بالقوه برای هزینه تعویض‌کلاچ ، بدیهی است عوامل متعددی وجود دارد که بر آنچه شما باید بپردازید تأثیر می گذارد. مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • ساخت و مدل
 • هزینه تعویض‌‌کلاچ گیربکس اتوماتیک در مقابل دستی
 • اینکه آیا سیلندرهای برده و مستر باید تعویض شوند
 • کلاچ هیدرولیک باشد
 • هیبریدی داشته باشد که به حذف پنل نیاز به دسترسی صندوق عقب باشد
 • اگر قطعات استفاده شده یا جدید انتخاب شود
 • مکانیکی که می روید
 • ضمانتی که تعویض‌کلاچ ارائه می دهد
 • آیا این که سرویس انتقال نیز در آن گنجانده شده است
 • سایر خدمات مانند کار بر روی کلاچ مبدل گشتاور نیز در آن گنجانده شده است

کلاچ معمولاً چه مدت دوام می آورد؟

 اگر ماشین شما فرسوده شده است، پس باید بدانید چه زمانی باید هزینه‌کلاچ تعویض را بررسی کنید. کلاچ برای کار به مدت طولانی طراحی شده است و با فرض این که در شرایط عادی رانندگی می کنید باید حداقل 50،000 مایل دوام داشته باشد. در مورد خودروهای جدیدتر، ممکن است شما یک کلاچ داشته باشید که می تواند 80000 مایل یا حتی 100،000 مایل دوام داشته باشد. در انتهای دیگر طیف ، وسایل نقلیه ای که با فشارهای سنگین سر و کار دارند، مانند کامیون هایی که مرتباً بارگیری می کنند، نیاز به تعویض زودتر کلاچ دارند. در این حالت ممکن است فقط در 35000 مایل به تعویض نیاز داشته باشید. از آنجا که هر اتومبیل کمی متفاوت‌است، باید دفترچه‌راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا فاصله جایگزینی توصیه‌شده را ببینید.

چه مدت طول می کشد تا کلاچ تعویض شود؟

همانطور که شما هزینه تعویض کلاچ را ارزیابی می کنید، می خواهید مدت زمان لازم را در نظر داشته باشید زیرا این امر مستقیماً بر هزینه کار تأثیر می‌گذارد. بیشتر اوقات، تعویض بین سه تا چهار ساعت طول خواهد کشید. این بر اساس تجربه مکانیک و همچنین وسیله نقلیه شما متفاوت است. برخی از خودروها حتی ممکن است بین هشت تا 10 ساعت به طول بیانجامد. اگر این مدت طولانی به نظر می رسد ، به خاطر داشته باشید که مقدار زیادی از هزینه کار تعویض کلاچ ، حذف سیستم انتقال قدرت به کلاچ و سپس قرار دادن همه چیز در جای خود است. اگر اتومبیل شما دارای چرخ محرک جلو باشد، مکانیک شما همچنین مجبور است محورهای محرک را حذف کند، که این امر باعث افزایش قیمت و هزینه کار می شود. توجه داشته باشید که خودروهای دیفرانسیل عقب تعویض‌کلاچ را آسان تر می کنند، زیرا مکانیک به جای محورهای محرک، رانش را از بین می برد، که بسیار آسان‌تر است. علاوه‌بر‌این، فضای بیشتری برای کار در منطقه مربوطه در وسایل‌ نقلیه دیفرانسیل عقب وجود دارد که تعمیرات را آسان‌تر می‌کند.

حال با توجه به نوع و شرایط خودرو تویوتای خود اقدام به تعویض کلاچ کنید. توجه داشته باشید که کلاچ‌تویوتا از تکنولوژی پیچیده‌ای برخودار بوده در نتیجه باید توسط یک فرد متخصص انجام شود.