در حال حاضر بسیاری از افراد تمایل دارند که برای شکار یا حفاظت از سگ‌ها کمک بگیرند. سگ‌ها حیوانات باهوشی هستند که به خوبی موقعیت‌های خطر را درک می‌کنند. همچنین حس بویایی قوی دارند که می‌توانند در شکار به علاقمندان کمک شایانی کنند. بهترین نژاد سگ برای تربیت که بتوانند در شکار و حفاظت از شما در کنارتان باشند را معرفی می‌کنیم. علاوه براین، برترین نژادهای سگ خانگی را هم معرفی می‌کنیم تا کسانی که می‌خواهد از یک حیوان خانگی دوست داشتنی مراقبت کنند انتخابی مناسب داشته باشند. در بخش انتهایی مقاله چند نژاد محبوب را با هم مقایسه می‌کنیم تا بتوانید سگ مناسبی را از بهترین نژاد خریداری کنید. اگر قصد خرید سگ و یا پرورش نژاد‌های مختلف را دارید تا انتها همراه ما باشید، زیرا بهترین سن برای خرید سگ نیز توضیح داده می‌شود.

بهترین نژاد سگ نگهبان

ویژگی‌های نژادی مانند رفتار، غرایز و شرایط جسمی برخی سگ‌ها باعث شده به عنوان سگ‌ نگهبان شناخته شوند. اگر به دنبال سگ نگهبان هستید این بخش به شما در انتخاب سگ نگهبان کمک خواهد کرد. می توانید سنگ مناسب برای حفاظت از ویلا یا باغ خود انتخاب کنید. برترین نژاد سگ نگهبان عبارتند از:

 • روتوایلر: سگی باهوش که قدرت یادگیری بالایی دارد و به راحتی می‌توانید به آن آموزش دهید. می‌توان گفت یکی از بهترین نژاد سگ‌های آلمانی است که نسبت به صاحب خود بسیار مهربان و وفادار است. شجاعت بالای روتوایلر باعث شده بهترین سگ نگهبان شناخته شود.
 • ژرمن شپرد: سگی قوی و زیرک که عموماً سگ‌های نظامی، مراقبت و نگهبانی از این نژاد انتخاب می‌شود، زیرا جثه قوی و انرژی بالایی دارند. درک موقعیت خطر از ویژگی‌های برجسته ژرمن شپرد است. به همین دلیل می‌تواند به سرعت صاحب خود را از خطر آگاه سازد.
 • سرابی: سرابی یکی از سگ‌های ایرانی است که به ماستیف ایرانی مشهور است. بدن عضلانی و قوی سرابی باعث شده تحمل بالایی در برابر شرایط سخت داشته باشد. ظاهر سگ سرابی ترسناک است و بهترین گزینه برای نگهبانی و محافظت می‌باشد. توجه داشته باشید که سگ سرابی را باید حتماً به کمک یک مربی حرفه‌ای تربیت کنید.
 • دوبرمن پینچر: اگر سگ‌های نژادهای مختلف را از لحاظ هوش و زیرکی مقایسه کنیم دوبرمن رتبه بالایی را از آن خود خواهد کرد. این سگ آلمانی بسیار سریع عمل می‌کند به همین دلیل در ارتش بسیاری از کشورها از دوبرمن پینچر استفاده می‌کنند. همچنین رفتار و وفاداری این سگ نسبت به صاحب خود موجب شده بسیار مورد توجه قرار گیرد.

برترین نژاد سگ خانگی

سگ یکی از حیوانات خانگی محبوب که در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اگر به دنبال سگی زیبا و فوق‌العاده هستید پیشنهاد می‌کنیم از بین چهار نژاد زیر یکی را انتخاب کنید.

 • کاوالیر کینگز چالز: این نژاد در حدود 6 الی 9 کیلوگرم وزن دارد و با توجه به آن که موهای بلند دارند ریزش موی آن‌ها بسیار کم است. کاوالیر کینگز چالز علاقه بسیاری به نشستن روی پای شما و نوازش دارد. جالب است بدانید که کاوالیر کینگز چالز با هر سبک زندگی سازگار است و به راحتی تربیت می‌شود.
 • وست هایلندتریر: اگر به دنبال سگی اجتماعی و بازیگوش هستید وست هایلندتریر را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این نژاد برخلاف سایرین یک نفر را به عنوان صاحب خود نمی ‌شناسد بلکه با تمام اعضای خانواده همانند صاحب خود رفتار می‌کند. وست هایلندتریر را باید هر روز به پیاده روی ببرید تا انرژی بالای خود را تخلیه کند. سرعت یادگیری و تربیت آسان وست هایلندتریر موجب شده بهترین سگ خانگی شناخته شود.
 • بوستون تریر: سگی با وقار،تربیت پذیر، باهوش و سازگار با هر شرایطی که روحیه بسیار حساسی دارد. وزن بوستون تریر بین 5 تا 11 کیلوگرم متغیر است و با وجود انرژی بالا نیاز به فعالیت روزانه دارد، بعد از فعالیت بسیار آرام می‌شود. بوستون تریر باید در سن کم به خوبی آموزش ببینند، زیرا در این سن آموزش‌ها را به خوبی فرا می‌گیرند.
 • بیچون فرایز: بیچون فرایز سگی با ظاهری عروسکی که با کودکان و سایر حیوانات خانگی به راحتی ارتباط برقرار می‌کند. بیچون فرایز را می‌توانید در آپارتمان نگه داری کنید و از آن جا که شخصیتی اجتماعی دارد در برابر افراد غربیه واکنش بد نشان نمی‌دهد.

چه نژادی از سگ برای شکار مناسب است؟

 • فاکس هاند: فاکس هاند را عموماً برای شکار روباه آموزش می‌دهند.این نژاد سرعت بسیار بالایی داشته و همچنین به خوبی شکار را تعقیب می‌کند. اگر فاکس هاند را همراه خود به شکار ببرید هیچگاه دست خالی برنخواهید گشت.
 • ویپت: ویپت یکی از محبوب‌ترین سگ ‌های انگلیسی که به دلیل سرعت، حس بویایی و بینایی قوی یکی از مشهورترین سگ‌های شکاری است. ویپت می‌تواند مسافت طولانی به دنبال شکار برود از این رو اگر مجبورهستید مسافت زیادی را به دنبال شکار بگردید توصیه می‌کنیم ویپت را همراه خود ببرید.
 • داکسهوند: زمانی که داکسهوند نگاه می کنید نمی‌توان مطمئن بود که این سگ شکاری است، زیرا بدنی کشیده و پاهایی کوتاه دارد. داکسهوند که جزء سگ‌های آلمانی بوده به دلیل صدای پارس بلند و شکار حیواناتی مانند موش و گورکن در دسته نژادهای شکارچی قرار گرفته است. البته به خاطر همین صدای بلند آن‌ها را می‌توانید به عنوان سگ نگهبانی خریداری کنید.
 • بلاد هاند: قدرت بویایی بالای بلاد هاند مهم‌ترین نکته مثبت این نژاد می‌باشد. قادر است رد شکار که از روزهای قبل به جای مانده را تشخیص دهد. بلاد هاند را عموماً برای عملیات نجات و بازرسی‌های پلیس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بهترین سن سگ برای خرید

همواره برای بسیاری از علاقمندان خرید سگ یک مشکل محسوب می‌شود، زیرا غالباً پس از خرید با تریبیت آن‌ها مشکل دارند. اگر می‌خواهید سگ خریداری کنید بهتر است توله سگ‌هایی زیر یک سال را انتخاب کنید. در این سن همه نژادها به خوبی آموزش‌ها را فرا می‌گیرند. اگر سگی خریداری می‌کنید لازم است بدانید که باید در حدود ده الی دوازده سال مراقب سگ خود باشید.

در این مقاله برترین و مشهورترین نژادهای سگ که برای شکار، نگهبانی و خانگی مناسب است معرفی شد. همچنین اینکه موقع خرید سن سگ باید توجه شود که در انتهای مقاله به طور مختضر توضیح دادیم.