روکش صندلی اتومبیل راهی آسان برای محافظت از آن در برابر باد و سرماست و موجب می‌شود به مرور زمان در اثر این عوامل صندلی خودرو آسیب نبیند. همچنین می توانید از روکش صندلی اتومبیل برای جلوگیری از نور و ایجاد فضای خواب راحت برای کودک خود در هنگام رانندگی استفاده کنید. ساخت روکش صندلی ماشین آسان است و می‌توانید برای ماشین خود یک روکش زیبا بدوزید.    

ایجاد بدنه روکش صندلی اتومبیل

از فروشگاه‌ها پارچه قابل کشش و تنفس بخرید. یک پارچه کششی یا جرسی برای ساخت روکش صندلی ماشین گزینه خوبی به شمار می‌رود. این نوع پارچه در حالی که هم اجازه عبور هوا از پارچه را می دهد هم به صندلی ماشین قالب فوق‌العاده زیبایی می دهد. جالب است بدانید که پارچه جرسی و انواع دیگر پارچه کششی یا بافتنی لبه های کار شما را از بین نخواهد برد و نیازی به سجاف نخواهید داشت. همچنین مطمئن شوید پارچه را قبل از شستن جلد صندلی ماشین شسته باشید.

نکته: پارچه کششی سبک را برای استفاده در ماه های تابستان یا پارچه کششی سنگین را برای استفاده در ماه های زمستان انتخاب کنید.

پارچه را به نصف عرض تا کنید. 2 انتهای کوتاه پارچه را بردارید و آن‌ها را در یک ردیف قرار دهید تا پارچه از وسط تا شود. پارچه را صاف کنید تا جاهایی که پارچه تا خورده را صاف شود. سنجاق 6.5 اینچی را از لبه چین وارد کنید. خط کش خود را با لبه تا خورده به آرامی قرار دهید تا با قسمت بالای پارچه یکدست شود. سپس، یک سنجاق را در علامت 6.5 اینچ (17 سانتی متر) وارد کنید. سنجاق را از طریق هر دو لایه پارچه فشار دهید. برای مشخص کردن محل برش پارچه خود را از خط کش با خطوط زاویه دار استفاده کنید. این نوع خط کش را می توانید در فروشگاه لوازم صنایع دستی پیدا کنید.

پین اول (33 سانتی متر) پایین را با زاویه 45 درجه پایین اندازه بگیرید. خط زاویه 45 درجه را از اولین پایه به سمت پایین خط کش دنبال کنید. سپس، یک پین در پایین خط زاویه 45 درجه وارد کنید. اطمینان حاصل کنید که سنجاق از هر دو لایه پارچه عبور می کند. سپس، از پین با نوار اندازه گیری اندازه بگیرید. نوار اندازه گیری را طوری زاویه دهید که از پین دوم عبور کند. اندازه گیری را با زاویه 45 درجه ادامه دهید و سنجاق سوم را در نقطه 13 اینچ (33 سانتی متر) از لبه بالایی قرار دهید. اگر خط کشی به اندازه کافی طولانی دارد، ممکن است از یک خط کش نیز برای تعیین مکان این نقطه استفاده کنید.

از خط کش برای شناسایی و علامت گذاری یک زاویه 45 درجه دیگر استفاده کنید. گوشه پایین خط کش را با آخرین پینی که قرار داده اید تراز کنید. سپس، خط کش را به سمت لبه پایین پارچه بچرخانید تا جهت خطوط زاویه را معکوس کند. از آخرین سنجاق که قرار داده اید 13 اینچ (33 سانتی متر) را اندازه بگیرید. از نوار اندازه گیری و خط کش واضح استفاده کنید تا نوار اندازه گیری را با زاویه 45 درجه از سنجاق به سمت پایین پارچه قرار دهید. یک سنجاق را در علامت 13 اینچی (33 سانتی متر) قرار دهید.

به یاد داشته باشید که در جهت مخالف اندازه گیری کنید. این زاویه باید اولین زاویه را منعکس کند. در امتداد علامت های سنجاق برش داده تا شش ضلعی ایجاد کنید و سپس شش ضلعی دوم را بسازید. از یک قیچی تیز برای برش پارچه استفاده کنید. از سنجاق به سنجاق برش دهید تا شکل لازم را بدست آورد. قطعه تمام شده یک شش ضلعی است که یک چند ضلعی 6 ضلعی است. این کار را تکرار کنید و یک شش ضلعی دوم در همان ابعاد اول ایجاد کنید.

دو قطعه را با دو طرف راست (چاپ) به هم بچسبانید. اولین قطعه را در سمت راست به سمت بالا و روی یک سطح کار صاف مانند میز یا کف سخت تمیز قرار دهید. سپس، قطعه دیگر را در بالای این قطعه قرار دهید که سمت راست آن رو به پایین باشد. اطمینان حاصل کنید که لبه های قطعات یکنواخت هستند. لبه های بالایی شش ضلعی ها را پیدا کرده و 3 پایه به طور مساوی در امتداد هر یک از لبه های زاویه دار قرار دهید. سنجاق ها را وارد کنید تا تمام قسمت های پارچه را طی کنند. تکه های پارچه را صاف کنید تا اطمینان حاصل کنید که قبل از سنجاق زدن هیچ گونه تا خوردگی وجود ندارد. سنجاق ها را طوری قرار دهید که عمود بر لبه ها باشند. این کار باعث می شود هنگام دوختن آن‌ها راحت تر باشید.

کوک زیگزاگی را از لبه های زاویه دار 0.5 اینچی (1.3 سانتی متر) بدوزید. چرخ خیاطی خود را روی کوک زیگزاگ تنظیم کنید و سپس انتهای اولین لبه زاویه دار را در زیر چرخ قرار دهید. پای پرس را پایین آورده و فشار ملایمی را برای شروع دوخت در امتداد لبه وارد کنید. از 1 انتهای لبه زاویه دار به سر دیگر بدوزید. سپس، دستگاه را متوقف کرده و نخ را برش دهید. این کار را برای لبه زاویه دار دیگر تکرار کنید. قبل از دوختن روکش صندلی ماشین خود، در صورت امکان یک توپ یا سوزن کششی نصب کنید. هنگام دوختن مطمئن شوید که سنجاق ها را بردارید. از روی آن‌ها خیاطی نکنید وگرنه ممکن است به چرخ خیاطی شما آسیب برساند.

برش و دوخت نوارها روکش صندلی

2 نوار که هر کدام 5 در 36 اینچ (13 در 91 سانتی متر) اندازه  بزنید و برش بزنید. در این ابعاد روی پارچه را با گچ علامت گذاری کنید. سپس، خطوطی را که ترسیم کرده اید برش دهید. این کار را تکرار کنید تا یک نوار دیگر در همان ابعاد ایجاد شود.2 نوار را روی هم قرار دهید و از انتها 4 اینچ (10 سانتی متر) اندازه بگیرید. نوارها را روی هم قرار دهید. سپس، از خط کش خود برای اندازه گیری 4 اینچ (10 سانتی متر) از انتهای نوارها استفاده کنید. این نقطه را با تکه ای گچ علامت گذاری کنید. اگر ترجیح می دهید یک سنجاق نیز برای مشخص کردن نقطه بگذارید.

با استفاده از خط کش زاویه دار، یک زاویه 45 درجه پیدا کنید و در امتداد این خط برش دهید. زاویه را طوری تنظیم کنید که از روی علامت گچ یا سنجاق به لبه کوتاه نوار برسد. از یک قیچی تیز برای برش زاویه ای که مشخص کرده اید استفاده کنید و قطعاتی اضافه‌ای را که بریده اید دور بریزید. این کار را در انتهای مخالف تکرار کنید تا وقتی که نوار را از طول می چینید، زاویه ها با هم همسان شوند. قطعه هایی که انتهای نوارها را قطع می کنید مثلث می شوند.

در امتداد انتهای زاویه دار نوارها یک کوک زیگزاگ بدوزید. نوارها را طوری قرار دهید که طرف راست آن‌ها رو به هم باشد. انتهای زاویه دار هر دو نوار را مرتب کنید. سپس، در امتداد هر یک از لبه های زاویه دار یک کوک زیگزاگ بدوزید. با این کار 2 نوار در 1 قطعه دایره ای به هم متصل می شوند.

نکته: بیشتر وقت خود را به دوختن 2 تکه پارچه کششی به هم اختصاص دهید. برای اطمینان از تراز بودن لبه‌ها ممکن است لازم باشد پارچه را چند بار تنظیم کنید.

اتصال بدنه و نوار پارچه

نوار را سنجاق کنید و از درزهای جانبی همسان با هم بپوشانید. درپوش را به سمت راست بچرخانید تا درزها پنهان شود و نوار را از داخل خارج کنید تا درزها نمایان شود. درزها را روی پوشش و نوار قرار دهید. 1 درز نوار را با 1 درز پوشش قرار دهید. نوار را در امتداد قسمت خارجی پایین پوشش قرار دهید تا لبه های آن‌ها تراز شود. سنجاق ها را از طریق نوار قرار داده و از همان درز شروع به پوشش کنید. سنجاق ها را عمود بر لبه پارچه قرار دهید تا در هنگام دوخت  برداشتن آن‌ها آسان تر شود. به خاطر داشته باشید که برخی از انواع پارچه های کششی می توانند لغزنده باشند و ممکن است چند دقیقه بیشتر طول بکشد تا لبه ها درست قرار بگیرند.

در امتداد لبه های پوشش و نوار کوک زیگزاگ را بدوزید. لبه درپوش را قرار داده و زیر پای پرس را قرار دهید و آن را پایین بیاورید. سپس  فشار ملایمی به پدال وارد کنید تا به جلو دوخته شود. تمام لبه های پوشش و نوار را بدوزید. هنگام دوختن مطمئن شوید که سنجاق ها را بردارید تا از روی آنها خیاطی نکنید. نخ اضافی را وقتی به انتهای آن می رسید برش دهید. قطعات را از سمت راست برگردانید و درب را روی صندلی ماشین خود قرار دهید. بعد از اینکه دوختن دو تکه را به پایان رساندید نوار را برعکس کنید تا درزها دوباره پنهان شوند. سپس روکش صندلی اتومبیل را روی صندلی ماشین قرار دهید تا لبه های آن از قسمت خارجی صندلی کشیده شود و دهانه آن روی دسته صندلی ماشین قرار گیرد.

در این مقاله سعی کردیم مراحل یاخت روکش صندلی اتوموبیل را گام به گام توضیح دهیم تا بتوانید با کمترین هزینه برای خودرو خود روکشی مناسب و زیبا بدوزید. توجه داشته باشید که ابعاد و اندازه های صندلی هر خودرویی با خودرو دیگر متفاوت است به همین دلیل توصیه می کنیم اندازه های روکش را با کمک صندلی به دست آورید.